A füzéri legendák

A Zemplén-hegység legszebb és legregényesebb várromja. V. István építtette a tatárjárás után, 1262-63-ban. Évszázadokon át számos birtokos kezén volt. A mohácsi vész után, mikor Szapolyai Jánost királlyá koronázták, egy éven át itt őrizték a koronát. A Rákóczi - szabadságharc leverése után a császári hadvezetőség felrobbantotta az erődítményt, s a vár elvesztette hadászati jelentőségét. Meredek falú hegykúp tetején állnak Füzér várának romjai. Jól kivehetők a kápolnát körülvevő várfalmaradványok. A falakat később bástyákkal bővítették.

V. István bölcsessége

Sok száz évvel a török kor előtt V. István magyar király építette fel Füzér várát. Trónviszályok idején ide menekült családjával együtt. Szerette ezt a vadakban bővelkedő, gyönyörű vidéket. Róla mesélik Füzér községben a következő regét.

Egyszer két juhász ereszkedett le a zempléni hegyekből. Közel jártak Füzér várához, amikor éjjel az egyik juhásznak eltűnt az arannyal teli erszénye. A juhász tudta, a tolvaj valamelyik társa kell, hogy legyen, mert a kutyák miatt idegen nem közeledhetett szállásukhoz. Ám mind a hat társa megesküdött, hogy nem ő volt a tolvaj. A meglopott juhász azt javasolta, menjenek együtt Füzér várába, hadd ítéljen ügyükben a király. Úgy is lett, a király meghallgatta a panaszost, s így rendelkezett:
- Hozzatok ide hét somfavesszőt!
Odavitték neki, akkor így folytatta:
- Nézzetek ide! A hét vesszőt egyforma hosszúra vágom.
Mikor ez megtörtént, kiosztotta a pálcájukat, s megparancsolta, hogy mind a hét juhász vésse rá pálcájára nevének kezdőbetűjét. Aztán így szólt:
- A pálcák egyforma hosszúak. Most elmentek velük, s holnap reggel, amikor visszahozzátok, a tolvaj pálcája egy tenyérnyivel hosszabb lesz, mint az ártatlanoké.

Hatan a juhászok közül nyugodtan aludtak, de a hetedik, a tolvaj – attól tartva, hogy a pálca valóban elárulja, levágott belőle egy tenyérnyit, vagyis annyit, amennyit a király szavai szerint nőnie kellett. Reggel, mikor a juhászok összegyűltek, István mindjárt látta, ki a tolvaj. A pálcák közül ugyan egy sem nőtt meg, de a tettesé rövidebb lett. A károsult visszakapta a pénzét, a tolvajnak pedig mind a hét vesszővel hetet vertek a talpára. Hát ilyen bölcs volt - nép szerint - V. István király.

A Perényiek

A török rátört Füzér várára is. Akkoriban Perényi Gábor volt itt az úr. Amint a törökök előőrsei megjelentek a vár alatt, Zsófia asszony kétségbeesetten bújt a férjéhez.
- Édes Uram! Rosszat sejtek.
- Ne félj, drága párom! Erősek a vár falai, és a törökök ágyú nélkül jöttek.
Nemsokára borzasztó zaj hallatszott a vár belső udvarából. Perényi Gábor az ablakhoz rohant, és hitetlenkedve bámult lefelé. Az udvart már ellepték a törökök. Lelőtték a felvonóhíd őreit, elszakították a láncokat és betörtek. A várúr magára csatolta éles szablyáját, felöntötte sisakját és páncélját. Az úrnő remegve szorította magához két ikerfiát, az ötéves Jánost és Tamást.

A cikk folytatása >>itt

Forrás: lllés György: Várak dicsérete, Magyarországi királyi várak, Móra Ferenc Könyvkiadó, 1984., 79-85. o.


Ajánlja a cikket ismerősének | Nyomtatható verzió | Cikk tetejére



Legfrissebb bejegyzések:
2016-07-01
Apródképző Nyári Tábor 2016
 | részletek
A nagy érdeklődésre való tekintettel 2016. augusztus 15-től 18-ig "Apródképző Nyári Tábor" indul pedagógus felügyelettel, várismertetővel, túrákkal, ingyenes várlátogatással,...
2015-12-04
"Élő Vár Zemplénben" című kiemelt turisztikai projekt bemutatása
 | részletek
FÜZÉRI FELSŐVÁR TURISZTIKAI HASZNOSÍTÁSA,RÉSZLEGES MŰEMLÉKI REKONSTRUKCIÓJA A rekonstrukció célja, hogy Füzér vára – a 16-17. századból fennmaradt gazdag tudásanyag felhasználásával...
2015-10-15
Örökségturisztikai és kulturális rendezvényközpont a tolcsvai Szirmay–Waldbott-kastélyban
 | részletek
A HEGYALJAI ÉLET SOKSZÍNŰSÉGE A MÚLTBAN ÉS A JELENBEN A Világörökségi védettséget élvező Tokaj-hegyaljai Kultúrtáj részét képező Tolcsva Községben álló Szirmay—Waldbott-kastély...
»» minden bejegyzés


Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Grafikai Stúdió