A Magyar Nyelv Múzeuma, Széphalom

A Magyar Nyelv Múzeuma 2008-ban Széphalmon megnyitott múzeum.

Koncepciója

Az intézmény ötletét Pásztor Emil, az Egri Tanárképző Főiskola tudós nyelvésze vetette fel 1994-ben a Kazinczy Ferenc Társaság közgyűlésén.

A múzeum az anyanyelvi kultúrát közvetíti, bemutatva a magyar nyelv történeti útját, a nyelvtudomány eredményeit, a nyelvek és nyelvváltozatok egymásra hatását. Saját és más közgyűjtemények anyagaira alapozva állandó és időszakos kiállítások, kutatások, közművelődési lehetőségek helyszíne lesz. Szakkönyvtár, adattár, elektronikus médiatár, számítógépes infrastruktúra és a kutatóknak szánt vendégszoba is helyet kapott az épületben.

Megépítése

Az intézmény Széphalmon, Kazinczy mauzóleuma mellett, a nyelvújító gyümölcsösének helyén áll és az emlékparknak közel az egyharmadát foglalja el. Épületét Radványi György Ybl-díjas sátoraljaújhelyi születésű építész, a Budapesti Műszaki Egyetem docense tervezte. Az 1566 négyzetméteres múzeum három nagyobb egységből áll:

Az első egység a nyelvművelés-történeti kiállítás magját képező, de nagyobb konferenciák és például a szépkiejtési versenyek megrendezésére is alkalmas fórum. Az épület félig nyitott, félig zárt. Egy tető alatt különálló egységekként áll a fórum és a kisebb termek. Ez alatt a tető alatt helyet kapott egy kávézóval ellátott könyvesbolt is, ahol a nyelvműveléssel kapcsolatos kiadványok, könyvek megvásárolhatók.

A második egység a kutatóközpont, ahol a nyelvészek nyugodt körülmények között dolgozhatnak.
A harmadik egység a park, ahol a nyelvcsaládok fái között a magyar nyelvművelés legnagyobb alakjairól készült, lehetőleg életnagyságú szobrok felállítását is tervezik.

Küllemét tekintve a múzeum az időtállóságot hangsúlyozza. Ezért sok, nyerskőből és téglából húzott falat képzelt el a régi magyar várak mintájára Radványi György, aki a hely szelleméhez illően néhány klasszicista elemet is belecsempészett az épületbe. Az építkezés 800 millió forintból valósult meg.

Megnyitója

2008. április 23-én nyitotta meg kapuit. A múzeumot Sólyom László köztársasági elnök avatta fel. Jelen volt Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a nyelvújító író Stockholmban élő 79 éves ükunokája, Kazinczy Ferenc, valamint több, határon túli anyanyelvápoló szervezet elnöke is. A megnyitó napján tudományos konferenciát tartottak a magyar nyelvről, Balázs Géza egyetemi tanár, Bíró Ferenc és Szathmári István professzorok részvételével.

Kiállítások

A Sárospataki Református Kollégium gyűjteményéből kiállítják Kazinczy Ferenc könyvtárának kincseit.
Láthatók az Országos Széchényi Könyvtár Corvina-képei.
Csete Ildikó textilművész Ősi jelek, ómagyar szövegek kárpiton című tárlata.

Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_Nyelv_Mú


Kapcsolódó oldalak:
http://fuzer.lap.hu/ | http://utazasimagazin.lap.hu/

 


Ajánlja a cikket ismerősének | Nyomtatható verzió | Cikk tetejére



Legfrissebb bejegyzések:
2016-07-01
Apródképző Nyári Tábor 2016
 | részletek
A nagy érdeklődésre való tekintettel 2016. augusztus 15-től 18-ig "Apródképző Nyári Tábor" indul pedagógus felügyelettel, várismertetővel, túrákkal, ingyenes várlátogatással,...
2015-12-04
"Élő Vár Zemplénben" című kiemelt turisztikai projekt bemutatása
 | részletek
FÜZÉRI FELSŐVÁR TURISZTIKAI HASZNOSÍTÁSA,RÉSZLEGES MŰEMLÉKI REKONSTRUKCIÓJA A rekonstrukció célja, hogy Füzér vára – a 16-17. századból fennmaradt gazdag tudásanyag felhasználásával...
2015-10-15
Örökségturisztikai és kulturális rendezvényközpont a tolcsvai Szirmay–Waldbott-kastélyban
 | részletek
A HEGYALJAI ÉLET SOKSZÍNŰSÉGE A MÚLTBAN ÉS A JELENBEN A Világörökségi védettséget élvező Tokaj-hegyaljai Kultúrtáj részét képező Tolcsva Községben álló Szirmay—Waldbott-kastély...
»» minden bejegyzés


Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Grafikai Stúdió